احداث کارخانه

چگونگی احداث کارخانه های تولیدی و صنعتی

 

اکثر افراد تصور می کنند که تاسیس کارخانه مخصوص افراد خاصی است و یا اینکه اصولاً عاقلانه نیست که افرادی با سرمایه کم و مثلاً زیر چند صد میلیون به سرمایه گذاری تولید فکر کنند .

البته من نیز منکر این امر نیستم که احداث یک کارخانه نیازمند سرمایه و قدرت ریسک کافی می باشد؛ لیکن عمر یک دهه معاشرت من با بسیاری از موسسین کارخانه ها ، تجارب باور نکردنی و شاید دور از ذهن برایم به ارمغان آوردکه بد نیست شما را هم در جریان آنها بگذارم؛ با این حال بد نیست قبل از شروع با چند واژه بیشتر آشنا بشویم.

عبارات تاسیس کارخانه ، احداث کارخانه و راه اندازی کارخانه معمولاً به یک معنی به کار می روند لیکن ما تاسیس کارخانه را معمولاً نقطه شروع یک کارخانه قبل از هر اقدام عملی می دانیم و معمولاً در این مرحله تاسیس به اموری همچون ثبت شرکت تولیدی، اخذ جواز تاسیس و …  پرداخته می شود. مرحله بعد از تاسیس کارخانه معمولاً احداث کارخانه است که ناظر بر ساخت و سازهای درون واحد صنعتی است که معمولاً به شکل ساخت سوله و یا سالن انجام می شود و آخرین مرحله که معمولاً با بهره بردرای از کارخانه توام است، راه اندازی کارخانه است که به معنی استقرار ماشین آلات و خط تولید کارخانه و شروع به کار آنها به منظور تولید آزمایشی می باشد .

طرح تولید مقدمه تاسیس کارخانه

ایجاد کارخانه بیش از هر چیز دیگر نیازمند یک فکر و اندیشه ناب است؛ فکری که سالها پیش از احداث کارخانه روز و شب با کارخانه دار بوده و آن را مدام تصور کرده و در حال پروراندن ایده خام تولید خود بوده است.

البته در کنار آن و از آن عجیب تر، خود کارخانه دار ها هستند که معمولاً انسان هایی با خصوصیات قابل توجه و قابلیت های شگرف منجمله پشتکار باورنکردنی هستند.

در موارد بسیار کارخانه دارانی را که دیدم  که در گذشته افرادی بسیار ضعیف از لحاظ مالی و حتی فقدان حمایت معمول خانواده، چه بسا از کودکی بوده اند؛ لیکن به دلیل شخصیت فوق العاده، این افراد نیروی اراده مضاعف خود را به کار گرفته و آرزو های بزرگی را که در سر داشته اند را سرانجام به عمل رسانده اند که ماحصل آن منجر به خلق کارخانه ای بزرگ شده است.

اولین و مهم ترین فاکتور موفقیت در تولید و احداث یک کارخانه طرح تولیدی مد نظر می باشد.

اولین و مهم ترین فاکتور موفقیت در تولید و احداث یک کارخانه طرح تولیدی مد نظر می باشد.

طرح توجیهی کارخانه

 طرح تولید در واقع محصول و یا کالایی است که قرار است به زودی تولید و روانه بازار شود . تولید کننده لازم است که قبل از شروع تولید الزاماً یک طرح توجیهی از کار خود داشته باشد.

گزارش طرح توجیهی معادل واژه انگلیسی Feasibility Study Report می‌باشد و عبارتست از گزارشی که توجیه‌پذیری یک طرح را از جنبه‌های مختلف بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد. بطور کلی یک گزارش طرح توجیهی از سه بخش به شرح موارد ذیل تشکیل یافته است. چگونه طرح توجیهی خود را تهیه کنم ؟

 

مراحل سه گانه ی تاسیس کارخانه ، احداث کارخانه و راه اندازی کارخانه

قبل از اینکه چگونگی احداث کارخانه را برای شما وصف کنم باید دانست که تاسیس هر کارخانه دارای دو بخش مراحل حقوقی و مراحل فنی می باشد.

مراحل حقوقی تاسیس کارخانه همانا مراحل قانونی کردن تولید می باشد که شناسنامه یک واحد تولیدی محسوب می شود و مراحل فنی هم که مربوط به مهندسی ساخت کارخانه اعم از ساخت سوله ها و سالن های تولید و بخش های اداری و ساخت و راه اندازی ماشین آلات و خط تولید مربوط به کارخانه می باشد.  این مراحل شامل سسله مراتب زیر است.

 • طرح تولید که ایده تولید محسوب می شود و  شرط اول احداث کارخانه است.

 • ثبت شرکت تولیدی با موضوع مورد نظر که قرار است، تولید آن انجام شود.

 • اخذ مجوزات لازم جهت تاسیس کارخانه یا همان جواز تاسیس است. ( جواز تاسیس مجوز احداث کارخانه است )

 • خرید زمینی صنعتی مناسب برای ساخت کارخانه خود بخرید ولی فراموش نکنید که در هر زمینی نمی توانید کارخانه خود را راه اندازی کنید. در واقع شما برای احداث کارخانه خود فقط مجاز به ساخت و ساز در زمینی واقع در یکی از شهرک های صنعتی مصوب می باشید؛ مرجع واگذاری این زمین ها شرکت شهرک های صنعتی هر استان می باشد. چگونه در شهرک های صنعتی زمین بخرم ؟

 • اخذ مجوز ساخت یا جواز ساخت از شرکت شهرک های صنعتی همزمان با نامه نگاری این شرکت با سازمان نظام مهندسی و تعیین مهندس محاسب و ناظر و تهیه نقشه سوله و طراحی سوله های مورد نظر.

 • مراجعه به ادارات برق و گاز و آب و تامین و تکمیل تاسیسات کارخانه

 • استقرار ماشین آلات و خط تولید متناسب با تولید در کارخانه

 • شروع به کار تولید آزمایشی

 • اخذ پروانه تولید

با این وصف باید دانست که پس راه اندازی کارخانه کار صنعت گر تازه آغاز شده و باید اصولی و نکاتی باید رعایت شود  تا  به زودی کارخانه بزرگ و سود آور شود. ( جهت مشاوره با ما تماس بگیرید. )

مرحله بعد از تاسیس کارخانه معمولاً احداث کارخانه است که ناظر بر ساخت و سازهای درون واحد صنعتی است که معمولاً به شکل ساخت سوله و یا سالن انجام می شود

مرحله بعد از تاسیس کارخانه معمولاً احداث کارخانه است که ناظر بر ساخت و سازهای درون واحد صنعتی است که معمولاً به شکل ساخت سوله و یا سالن انجام می شود

طرح های تولید  اشباع و غیر اشباع :

گفتم که اولین و مهم ترین فاکتور موفقیت در تولید و احداث یک کارخانه طرح تولیدی مد نظر می باشد.  وقتی کار آفرینی کارخانه خود را تاسیس کرد ؛ برای حفظ بقای خود در دنیای کسب کار باید بتواند، محصول خود را هر چه بیشتر بفروشد.

 در حقیقت از همان آغاز تولید بازاریابی وجه التزام رقابت با رقبا می باشد و درست در این مرحله است که هر چه رقبا کمتر باشند کار وی ساده تر است.

 به این موضوع اشباع بودن یا نبودن طرح تولید کارخانه گفته می شود و همیشه طرح های غیر اشباع در انتخاب دارای اولویت می باشند.

البته ناگفته پیدا است که رقابت با تولید کنندگان کهنه کار برای کارخانه داران جوان کاری بسیار مشکل و گاهی حتی ناممکن است، یکی از دلایل آنهم ظرفیت تولید است.

معمولاً کهنه کاران با ظرفیت تولید بیشتری تولید می کنند و همچنین ماده اولیه خود را به صورت عمده تر و با قیمت پایین تر می خرند و لذا می توانند، تولید کارخانه خود را با قیمت پایی تر ارائه دهند  و این به منزله این است که کارخانه دار نو پا برای ماندن در عرصه رقابت باید قیمت فروش تولید خود را پایین آورده و حاشیه سود خود را کم کند که خود یکی از عوامل شکست می باشد .

 همچنین در پیشنهاد طرح تولیدی صنعتی و غیر صنعتی به غیر از نو و بکر بودن، باید دقت کرد که طرح یک نیاز و به اصطلاح شکافی از بازار را پر کند تا فروش آن بنا به اصل تقاضا بالا رود و بدون نیاز به تلاش اضافی بازاریابی انجام شود.

نو بگوییم نو بیاندیشیم  و  همیشه به یاد داشته باشیم که فرمول پیروزی در تولید و هر کسب کاری فکر و ایده های نو است و کپی کردن و تقلید فرمول شکست در کار است.

 

وام و تسهیلاتِ تولید و کارخانه

معمولاً  در شروع احداث کارخانه  وام های تولیدی و یا وام صنعتی به اشکال مختلف به متقاضی تاسیس کارخانه و یا تکمیل و راه اندازی کارخانه پرداخت می شود.

الف-وام تاسیس معمولا در شروع کار و به عنوان تامین بخشی از سرمایه ثابت تاسیس کارخانه پرداخت می شود. ( این وام می تواند برای تکمیل ساخت سوله ، خرید ماشین آلات و خط تولید کارخانه مصرف شود. )

ب- وام توسعه به منظور خرید ماشین آلات جدید و توسعه کارخانه پرداخت می شود.

ج- وام در گردش به منظور تامین بخشی از سرمایه در گردش کارخانه پرداخت می شود.

سود آوری کارخانه :

پس از احداث کارخانه و تولیدی عاملی که باعث موفقیت و یا شکست و یا اصولاً بزرگ شدن و یا کوچک ماندن آن کارخانه می شود در حقیقت چیزی به جز بازاریابی و فروش نیست .

همه شرکت های کوچک و بزرگ دنیا و صنایع اعم از کارخانه،کارگاه و غیره محتاج بازاریابی و فروش هستند و این موضوع تا روزی که زنده اند، ادامه دارد .

با اینحال اصول بازاریابی و فروش امروز دیگر مثل گذشته نیست و قواعد علمی بسیاری دارد که شناخت و یا عدم شناخت آنها برابر با موفقیت می باشد.

برای اطلاع از طرح های تولید و ایده  تولید نو  و مشاوره بازاریابی و فروش با ما تماس بگیرید .

فروش کارخانه :

برخی افراد پس مدتی تصمیم به فروش کارخانه خود می گیرند، این تصمیم لزوما به دلیل ورشکستگی یا زیان دهی کارخانه نیست.

هستند عده ای که پس از مدتی سود مورد نظر خود را از تولید کرده اند و اکنون  قصد در پیش گرفتن حرفه دیگری اعم از تجارت، بازرگانی و … را دارند اگر قصد خرید یک کارخانه را داید با ما تماس بگیرید. 

کارخانه و مقابله معظل رکود :

امروزه مسائلی مانند رکود بازار و تورم بر بسیاری از کارخانه داران و تولید کنندگان تاثیر گذاشته است . هر چند که رکود به نظر می رسد یک امر اجتناب ناپذیر است لیکن روش های مختلفی برای مقابله با آن وجود دارد که حتی می تواند آن را از تهدید به فرصت تبدیل کند.

خلاصه فعالیت ما در زمینه ساخت و احداث و راه اندازی کارخانه و واحدهای تولیدی-صنعتی:

11 دیدگاه در “احداث کارخانه

 1. امیر گودرزی گفت:

  لتفا به من جهت احداث کارخانه کمک کنید .تلفن 09131373027

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب
   سوال بسیار کلی است لطفاً تماس بگیرید در خدمت هستم .
   09133133941

 2. مهران گفت:

  سلام من یک واحد تولیدی در یک منطقه محروم میخواهم احداث کنم اما نیاز به یک مشاوره قوی دارم …. من نیتم کارآفرینی و داشتن کسب و کار مستقله و هدفم صادرات محصولمه ….. خودم اهل تهرانم و این شهرستان از توابع خراسان رضوی … لب مرز
  لطفا به من کمک کنید …. 09190673897

 3. سید سجاد طاهری گفت:

  درود بر شما، من قصد دارم یک کارخانه تولید راه اندازی کنم و تولیدات خود را علاوه بر فروش در داخل به خارج از مرز هم صادر نمایم همچنین علاقه زیادی به ایجاد اشتغال برای هموطنانم دارم، دانش آموخته مهندسی عمران هستم و تقریبا هیچ شناختی نسبت به این مسائل ندارم، در صورت امکان راهنمایی بفرمایید. 09132804828

 4. محمد امین یزدی گفت:

  سلام لطفا برای راه اندازی یک سایت تولید نمک بنده رو راهنمایی کنید 09153519433

 5. مرادی گفت:

  سلام
  من برای تولید مجصولات ارایشی در اندازه کوچک میخواستم اقدام کنم. لیست مواد اولیه .فرمولاسیون و دستگاههای مورد نیازم رو از کجا میتونم مشاوره بگیرم؟؟

 6. شیرانی گفت:

  سلام خسته نباشید میشه لطفا در مورد خط بسته بندی روغن حیوانی راهنمایی کنید

 7. خانم رحیمی گفت:

  سلام و عرض ادب
  در ارتباط با سرمایه کذاری در صنعت کاغذ یا تولید مداد و مداد رنگی و همچنین وارد کردن خط تولید یا نمایندگی گرفتن از یک برند معروف راهنمایی بفرمایید .
  سپاس

 8. امین شیرمحمدی گفت:

  با سلام
  مدت زمانی هست که فکر احداث یه خط تولید دارم.احساس قوی نسبت به موفقیت تواین زمینه دارم.لطفا اینجانب را راهنمایی کنید.
  ۰۹۳۶۲۹۲۹۹۰۹

 9. سلام میشه لینک داخل مطلبو چک
  کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

 10. خادمی گفت:

  با سلام بنده در حال احداث یک کارخانه هستم و بیشتر مراحل رو پیش بردم ولی در خصوص نوع محصول هنوز دودل هستم لطفا راهنمایی بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *