تهیه نقشه ساختمان

اگر به دنبال تهیه نقشه ساختمان وارد این صفحه شده اید، لطفاً قدری تامل کنید و مطالب مهمی را که با شما در میان می گذارم را مطالعه کنید.

در حال حاضر بسیاری از ساختمان های کشور بیمارند و این بیماری رو به گسترش دلیلش ضعف طراحی ساختمان است که در ریشه نقشه ساختمان دارد.

سوال من این است که آیا واقعاً ارزش دارد که ساخت ساختمان دچار مشکلات جدی و بعضاً غیر قابل حل بشود؛ آنهم بعه دلیل تعلل در تهیه نقشه ساختمان ؟

مگر تهیه نقشه ساختمان ، در بهترین حالت خود چقدر هزینه می برد که جان و مال و سرمایه ما را به خطر بیندازد و در نهایت ضعف طراحی موجود، عمر مفید ساختمان را را کم کرده و باعث تلف شدن کلی هزینه بشود؟!

البته پاسخ به این دست سوالات در زمینه طراحی ساختمان، مثل خیلی از موارد دیگر در این مملکت واقعاً یک کار کارشناسی فرهنگی می طلبد که از تخصص این مقاله بیرون است.

فی الواقع انگار ما را همیشه به جای تعقل و پیشگیری از بروز نقیصه در هر کار برای چه کنم، چه کنم های علاج جویانه بعدی آفریده اند. وانگهی تهیه نقشه ساختمان اساسی ترین کار شما قبل از دست زدن به هر اقدامی در زمین ساخت و ساز است.

انتخاب درست شرکت مشاور و طراح راه حل قطعی جلوگیری و علاج  از هزینه های خسارت بار بعدی است.

انتخاب درست شرکت مشاور و طراح راه حل قطعی جلوگیری و علاج  از هزینه های خسارت بار بعدی است.

انتخاب درست شرکت مشاور و طراح راه حل قطعی جلوگیری و علاج از هزینه های خسارت بار بعدی است.

 

نکته قابل توجه در زمینه تهیه نقشه ساختمان !

تهیه نقشه ساختمان به صورت اصولی در بسیاری از موارد با بهینه سازی همراه است ، بهینه سازی به معنای سبک سازی با در نظر گرفتن الزامات و آیین نامه های ساختمان نظام مهندسی است.

ملاحظه می فرمایید که اگر مهندس طراح ساختمان شما فرد قابلی باشد، هزینه های شما در بسیاری از موارد کاهش می یابد و طراحی ساختمان به صورت غیر اصولی چه بسا که افزایش کلی هزینه ساخت و ساز هم به همراه داشته باشد.

نقشه های سازه ای (محاسباتی) :

 پس از این که پلان معماری در فاز 1 ترسیم شد، در فاز 2 می بایست پلان سازه تهیه شود. پلان سازه در واقع جزئیات ساخت و نحوه ی اجرای سازه را به مهندسان نشان می دهد و نظارت های ساخت نیز بر اساس آن صورت می پذیرد.

از جمله ی مهم ترین  نقشه  های سازه ای می توان به نقشه های اسکلت ساختمان، پی و ستون ها، دیوارهای برشی و باربر، و نقشه های تیرریزی سقف اشاره نمود.

 نقشه های تاسیساتی:

این  نقشه  ها خود شامل دو نوع نقشه ی تاسیسات مکانیکی و نقشه ی تاسیسات برقی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *