طرح توجیهی

طرح توجیهی چیست ؟

طرح توجیهی گزارشی است از یک طرح صنعتی، کشاورزی و یا خدماتی که در آن ادله توجیه پذیر بودن با بررسی بازار فروش و محاسبات مالی به طور مختصر و یا جامع ارائه می گردد و در نهایت امکان اجرایی شدن طرح بررسی می شود.

بدون طرح توجیهی مثل این است که شما در شبی سیاه و بدون هیچ نقشه و راهنمایی می خواهید، مسیری را در جهت موفقیت طی کنید بدیهی است که تنها با نوشتن طرح توحیهی است که کم و کیف کار عدد و رقمی می شود و به قول معروف حساب کار دست شما می آید.

موفقیت و شکست شما در طرح خود اعم از اینکه طرح کشاورزی باشد یا طرح صنعتی و یا طرح دامپروری و یا گردشگری در گرو همین سند به اصطلاح طرح توجیهی می باشد.

در کنار آن ممکن است شما به واژه طرح کسب و کار و طرح تجاری یا (Business Plan ) برخورد کنید. طرح کسب و کار  یک نوشته رسمی است که اهداف کسب‌ وکار را تعیین، دلایل امکان تحقق اهداف را ذکر و برنامه‌هایی که برای رسیدن به اهداف دنبال می‌شوند را ارائه می‌کند.

همچنین طرح کسب و کار ممکن است شامل اطلاعاتی درباره  پیشینه سازمان و تیم مجری طرح باشد. طرح کسب ‌و کار سندی مکتوب است که جزئیات کسب ‌و کار پیشنهادی را مشخص می‌کند. این سند باید ضمن تشریح موقعیت کنونی، نیازها، انتظارات و نتایج پیش بینی شده را شرح دهد و کلیه جوانب آن را ارزیابی کند.

امکان سنجی یا مطالعات امکان سنجی، واژه های دیگری هستند که بی ربط به طرح توجیهی نیستند؛ امکان سنجی یا مطالعات امکان سنجی در واقع ارزیابی و تجزیه و تحلیل پتانسیل یک پروژه پیشنهادی است و بر اساس تحقیقات و مطالعاتی پایه ریزی شده‌ است که روند تصمیم‌گیری را پشتیبانی کند.

 

طرح توجیهی وام

واژه وام و طرح توجیهی با هم عجین شده اند، یکی از راه های حصول اطمینان بانک عامل از اینکه متقاضی می تواند وام اخذ شده از بانک را پس دهد این است که از وی یک طرح توجیهی مطالبه می کنند که در واقع یکی از مدارک لازم موقع اخذ وام از بانک می باشد.

ممکن است شما یک طرح توجیهی برای بانک صنعت و معدن و یا برای بانک سپه و یا همچنین برای بانک صادرات بخواهید؛ همکاران ما به اندازه کافی تجربه برای تحویل طرح توجیهی به کلیه بانکهای دولتی و خصوصی را دارند.

طرح توجیهی بانک

همانطور که گفته شد طرح توجیهی بانک ، فرمت استاندارد طرح توجیهی برای بانک می باشد؛ مثلاً ممکن فرمت طرح توجیهی بانک کشاورزی مد نظر باشد یا مثلا طرح توجیهی بانک ملت مطلوب نظر باشد.

طرح توجیهی کامفار (comfar)

نمونه طرح توجیهی کامفار تهیه شده  توسط تیم تخصصی و آشنای ما به آخرین ورژن کامفار بسیار است در صورت لزوم درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا پیش از انجام پروژه کامفار شما امکان  دانلود رایگان طرح توجیهی با کامفار در یکی از کارهای قبلی را برای شما فراهم کنیم .

دانلود رایگان طرح توجیهی

امروزه مد شده است که سایت های بسیاری لیستی از طرح توجیهی به دنبال هم سری کرده و اصطلاحاً امکان دانلود رایگان طرح توجیهی های مربوط را به فرمت  pdf و یا word برای شما فراهم می کنند ولی آیا این طرح های توجیهی دانلود شده ارزشی هم دارد ؟

پاسخ این است که عمده اهمیت طرح توجیهی در به روز بودن عدد ها و رقم ها و محل اجرای طرح مورد نظر برای مثال استان مورد نظر می باشد و برای مثال یک طرح توجیهی توجیه پذیر در استان اصفهان ممکن است در استان تهران و یا شیراز و یا تبریز توجیه نداشته باشد.

  حتی اگر استان طرح دانلود شده هم مشابه باشد؛  تولید فلان محصول در استان اصفهان ممکن است در فلان سال مثلاً سال 96 توجیه پذیر بوده ولی همان طرح اگر برای سال 97 تهیه شود نتایج منفی به همراه داشته باشد.

چه طرح توجیهی هایی بیشتر طرفدار داشته اند ؟

اگر پیشنهادات گوگل برای کلمه طرح توجیهی را وارسی کنید متوجه می شوید که طرح های زیر بیشتر در گوگل سرچ شده اند و طرف توجه افراد بوده اند .

فرمت طرح توجیهی

فرمت های های مختلفی برای طرح توجیهی وجود دارد شما همچنین می توانید فرم خام طرح توجیهی word  و یا فرم خام طرح توجیهی doc  و یا فرم خام طرح توجیهی رایگان را از اینترنت دانلود کنید.

چگونه طرح توجیهی بنویسم ؟

1 دیدگاه در “طرح توجیهی

  1. یو پی اس گفت:

    تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *